Kā samazināt mājas koplietošanas elektroenerģijas patēriņu?

 

Kopīpašuma uzturēšana vienmēr ir bijusi lētāka kā privātmājas uzturēšana, taču jautājums par elektroenerģijas ietaupījumu ir aktuāls šodien un būs aktuāls arī rīt. Visi taču vēlamies maksāt mazāk, vai ne?  Lai arī mājas koplietošanai patērēta elektroenerģija sastāda salīdzinoši mazu pozīciju (siltummezgls, apgaismojums, sūkņi, lifti, automātiskie vārti, noteku apsildes utt.) kopā veidojot 5-10% no kompējā rēķina, tomēr kātrai mājai var atrast komunikācijas, kuras var uzlabot.

Dzīvojamo māju apsaimniekošanas uzņēmums SIA “Tehhe” ir apkopojusi pozīcjas, kur iespējams iegūt vislielāko elektroenerģijas aptēriņa ietaupījumu koplietošanas vaajdzībām:

1. Kustības vai gaismas jutības sensori.

Jāuzstāda koplietošanas apgaismojuma sensori, proti, spuldze ieslēdzas tikai tajos brīžos, kad kāpņu telpā pārvietojaties. Ne mazāk svarīgi ir uzstādīt pareizu spuldžu darbības laiku – optimālākais laiks ir viena minūte. Tāpat ieteicams uzstādīt “krēslas sensoru” āra apgaismojumam, kur elektrotīklu speciālists var ieregulēt pie kādas gaismas intensitātes āra apgaismojums ieslēdzas. Piemēram, ap vasaras saulgriežu laiku āra pagaismojums var degt tikai 4h diennakts tumšajā laikā.

2. Ekonomiskas spuldzes.

Ilgetermiņā lābakais risinājums ir uzstādīt augstas kvalitātes LED spuldzes gan teritorijā, gan koplietošanas telpās (t.sk., tehniskajās telpās). Piemēram, viens āra apgaismojuma gaismeklis vizbiežāk sastopams ar 250W spuldzi, taču izvēloties 50W LED spuldzi ietaupījums ir ievērojams. Augstas kvalitātes LED spuldzes noteikti nav lētākās, taču ilgtermiņā tas atmaksāsies – mazāk spuldžu maiņu un augstāks komforts.

3. Mājas inženierkomunikācijas.

Sūkņi – lielu patēriņu veido apkures un ūdens spiediena sūkņi. Nav ieteicams steigties ar tūlītēju nomaiņu, taču neatgriezenisku bojājumu gadījumā ieteicams izvēlēties kvalitātīvus sūkņus ar zemāku elektroenerģijas pateriņu.

Ventilācija (piespiedu) – ar sistēmas regulāciju vai uzlabojumiem ir iespējams mainīt gaisa plūsmas intensitāti. Piemēram, samazinot plūsmu diennakts stundās, kad tas nav nepieciešams. Taču šāds lēmums ir jāpieņem dzīvokļu īpašnieku kopības vairākumam.

4. Noteku un pandusu apsilde.

Gan noteku apsilde, gan pandusu (stāvietu nobrauktuves) apsildes nenoliedzami ir dārgi, taču ar pareizu ekspluatāciju ir iespējams izvairīties no šādas pozīcijas pavisam. Piemēram, noteku apsildzi var neizmantot ziemas periodā, ja tiek pareizi un laicīgī attīrīts jumts no sniega, tādējādi neveidojas ūdens sasalumi notekas temperatūras izmaiņu gadījumā. Pandusu jeb stāvvietu nobrauktuves ziemā ir svarīgi laicīgi attīrīt no sniega, bet nekādā gadījumā neizmantot sāli kaisīšanai – tas bojās betona segumu un atjaunošanas izmaksas būs lielākas kā elektronerģijas patēriņš. Tā vietā jāizmant rupja smilts vai dolomīta šķēmbas – Somijas piemērs!

5. Saules paneļi.

Labs veids ķā samazināt mājas koplietošanas elektroenerģijas patēriņu – kā jau varam novērot, tad pasaules mainās – uz videi draudzīgu enerģiju. Saules paneļi uz mājas jumta ir pierādīts veids kā var ietaupīt un iegūto enerģiju novirzīt uz mājas koplietošanas inženierkomunikācijām – apgaismojumu, ūdens uzsildīšanu, vājstrāvu tīklu barošanu u.c. Šobrīd saules paneļi ir izteikti izplatīti privātmāju segmentā, jo lēmumu var izdarīt viens cilvēks. Daudzdzīvokļu mājām pieņemt lēmumu ir ilgāk, taču tas ir iespējams un izdarāms. Atmaksāšanās periods: no 3 gadi.

 

Ātrākais veidā kā samazināt mājas koplietošanas elektroenerģijas patēriņu? Jāsāk rīkoties tūlīt!

Ja Jums nepieciešama palīdzība, tad uzņēmums TEHHE var piedāvāt profesionālu un kvalitatīvu mājas apsaimniekošanu. Raksti: info@tehhe.lv .

Lasi arī rakstu par to kā nodibināt biedrību!